مطالعات دانشکده معماری 105 صفحه

مطالعات طراحی دانشکده معماری مطالعات طراحی دانشکده معماری ,برنامه فیزیکی دانشکده معماری ,ریز فضاهای دانشکده معماری ,رساله دانشکده معماری ,ضوابط و استاندارد های طراحی دانشکده معماری ,نمونه موردی خارجی دانشکده معماری ,نمونه مشابه ایرانی دانشکده معماری ,دانلود رایگان رساله دانشکده معماری ,دانلود رایگان مطالعات دانشکده معماری ,مطالعات طراحی دانشکده معماری ,دانلود رساله معماری دانشکده معماری ,طرح نهایی پایان نامه دانشکده معماری

مطالعات دانشکده معماری 105 صفحه
این مطالعات همراه با نقشه برای شما ایمیل می شود.
قیمت : 9000 تومان

مقدمه
مطالعات طراحی دانشکده معماری ادامه تحصیل در جامعه‌ای که بخش عمده‌ای از جمعیت آن را افراد زیر 25 سال تشکیل می‌دهد، اهمیتی حیاتی و سرنوشت ساز دارد. شمار روزافزون داوطلبانه کنکور و نیاز به توسعه و افزایش فضاهای دانشگاهی، جامعه‌ی ما را در موقعیتی قرار داد، که اگر نتواند برای آن پاسخی بیابد با انواع معضلات روانی و اجتماعی روبرو خواهد شد که نشانه‌های آن از هم اکنون آشکار شده است. از لوازم مهم پاسخ به این نیاز با توجه به کیفیت معماری است. چیزی که متأسفانه در تأسیس یا توسعه دانشگاه‌ها و مدارس عالی ایران عموماً توجهی به آن نمی‌شود.

مطالب مشابه :   مطالعات دانشکده معماری 70 صفحه

مطالعات طراحی دانشکده معماری

مطالعات طراحی دانشکده معماری

مطالعات طراحی دانشکده معماری فضای دانشگاهی نیز هم چون هر فضای دیگری ویژگی‌ها و مشخصه‌های خود را دارد، بنابراین اجاره یا تملیک یا ساختمان و نصب تابلویی بر سردر آن مشکل تأمین فضای دانشگاهی را حل نمی‌کند. در طراحی فضای دانشگاهی، ظرایف و نکات زیادی مطرح است. همیشه نمی‌توان به دانشگاه، مثل مدرسه‌ای بزرگ که دانش آموزان در آن درس می‌خوانند و احیاناً ورزش می‌کنند نگاه کرد. دانشگاه بیشتر محل مراوده‌های اجتماعی است و باید بتواند دانشجو را برای حضور فعال و پرنشاط در جامعه پرورش دهد. اگر عنوان دانشجو با دانش آموز فرق می‌کند به دلیل نوع فعالیتی است که آنها به آن مشغول‌اند، طبعاً این نوع فعالیت‌ها، فضاهای مناسب خود را می‌طلبد که در کمیت و کیفیت فعالیت‌ها مؤثرند. این است که در طراحی فضاهای دانشگاهی علاوه بر معیارها و استانداردها، هزار نکته باریکتر از مو وجود دارد که نادیده گرفتن آنها به همین وضعیتی می‌انجامد که ما اکنون گرفتار آن هستیم.

مطالعات طراحی دانشکده معماری پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که فضاهای دانشگاهی ایرانريال چه ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی را می‌طلبد؟ هدف و آرمان دانشگاه‌های ایرانی چیست؟ در وضعیت فعلی که فضاهای دانشگاهی، تبدیل به دانشکده‌هایی پراکنده در نقاط مختلف شهر شده‌اند و هر کدام در ساختمانی با وضعیت کاملاً نامطلوب برای دانشکده قرار گرفته‌اند، چه راهکاری می‌توان برای حل این مشکل در نظر گرفت؟ آیا می‌توان دانشکده‌هایی در این زمین‌های محدود بنا کرد که پاسخگوی نیازهای روحی و روانی استفاده کنندگان آن باشد؟ پرداختن به این بحث ایده ابتدایی طراحی پروژه‌ای با این مضمون را شکل داده است.
طراحی یک دانشکده معماری موضوع پروژه می‌باشد که در رساله‌ی حاضر پس از مطالعه‌ای بر اصول و ضوابط طراحی فضاهای دانشگاهی، شرح برنامه دانشکده و بررسی نمونه‌های مشابه به معرفی آن پرداخته شده است.

مطالب مشابه :   مطالعات دبستان 160 صفحه

در این بخش از سایت سایه 66 شما عزیزان می توانید فهرست مطالب مطالعات دانشکده معماری 105 صفحه را مشاهده کنید.

مطالعات دانشکده معماری 105 صفحه
این مطالعات همراه با نقشه برای شما ایمیل می شود.
قیمت : 9000 تومان

جهت خرید کلیک کنید

فهرست مطالب مطالعات دانشکده معماری 105 صفحه

مقدمه 3
فصل اول: شناخت مسائل و نکات مربوط به ساختمان‌های دانشگاهی 5
 ویژگی‌های عمومی پردیس دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی 6
 آرایش و سازماندهی فضایی جزء بناها 7
 اصول و ضوابط طراحی فضاهای دانشکده‌ها 8
فصل دوم: استانداردها 14
 پلکان 15
 راهروها و مسیرهای شیب دار 16
 درب‌ها 17
 کیفیت هوا 18
 راندمان دید 18
 روشنایی مصنوعی 18
 روشنایی روز 20
 رنگ 20
 طرح و بافت 25
 نویز (اغتشاش صوتی) و آکوستیک 25
 حساسیت نسبت به ارتعاشات 26
 مسیرهای پیاده رو 29
 دسترسی و مسیر گردش یا سیرکولاسیون 29
 تئاترها و سالن‌های سخنرانی 29
 سالن های سخنرانی 31
فصل سوم: شرح برنامه دانشکده معماری 37 مطالعات طراحی دانشکده معماری
 آشنایی با رشته‌های آموزشی دانشکده 38
 دوره کارشناسی معماری 38
 دوره کارشناسی ارشد معماری 40
فصل چهارم: بررسی نمونه‌های مشابه 41 مطالعات طراحی دانشکده معماری
فصل پنجم: اقلیم 74
فصل ششم: معرفی پروژه 94
 مبانی نظری طرح 95
 مینیمالیسم 95
 مینیمالیسم در هنر 96
 مینمیالیسم در معماری 97
تحلیل سایت 99 مطالعات طراحی دانشکده معماری
 محدوده سایت 99
 روند طراحی 101
منابع و مآخذ

دیدگاهتان را بنویسید