خانه / مطالعات و رساله معماری / مطالعات و رساله تفریحی گردشگری / مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی 100 صفحه

مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی 100 صفحه

مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی – رساله مجتمع تفریحی ورزشی

مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی دانلود رساله معماری مجموعه تفریحی ورزشی ریز فضا و برنامه فیزیکی مجموعه تفریحی ورزشی نقشه و پلان مجموعه تفریحی ورزشی دانلود رایگان رساله معماری پروژه مجموعه تفریحی ورزشی دانلود پایان نامه معماری مجموعه تفریحی ورزشی ضوابط و استاندارد مجموعه تفریحی ورزشی

مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی
تعداد صفحات : 100 صفحه
قیمت : 8000 تومان

جهت خرید کلیک کنید

 

 مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی رساله مجتمع تفریحی ورزشی
مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی رساله مجتمع تفریحی ورزشی

فهرست مطالب مطالعات مجموعه تفریحی ورزشیرساله مجتمع تفریحی ورزشی

چکیده 7
بخش اول : شناخت 9
1 ) فصل اول : ساختار پژوهش 9
1-1 مقدمه 9
1-2 بیان طرح 10
1-3 اهمیت طرح 11
1-4 اهداف تحقیق 12
1-5 سوالات و فرضیات 13
2 ) فصل دوم : بررسی ابعاد مرتبط با پروژه 14
2-1 واژه ها و اصطلاحات طرح 14
2-2اوقات فراغت 14
2-3 طبیعت 16
2-4فعالیت های طرح 21
2-5مفهوم فضای شهر وسبز 21
2-6تعاریف نظم ارگانیک وهندسی 22
3 ) فصل سوم : مطالعات محیطی 23
3-1 جایگاه در تقسیمات کشوری 23
3-2 موقعیت جغرافیایی کرج 24
3-3 محله های شهر کرج و قرار گیری سایت 25
3-4 تاریخچه ی کرج 26
3-5 ویژگی های اقلیمی 27
4 ) فصل چهارم : بررسی نمونه ها 32
4-1 سیر ایجاد فضاهای فرهنگی ورزشی و تفریحی در جهان 32
4-2 بررسی و تحلیل نمونه ها در جهان 33
4-3 سیر ایجاد فضاهای تفریحی ورزشی در ایران 44
4-4 بررسی و تحلیل نمونه ها در ایران 46
بخش دوم : برنامه ریزی 52
فصل پنجم : مبانی نظری 52
فصل ششم : ضوابط و استانداردها 53
6-1 مقررات فنی و جز ئیات ساختمانی 57
6-2فعالیت های تفریحی 61
فصل هفتم : برنامه فیزیکی 65
بخش سوم : طراحی 69
فصل هشتم : اصول طراحی 69
8-1 روند طراحی 69
8-2 تحلیل سایت 73
8-3 محدوده طراحی 74
8-4 ویژگی های سازه 75
منابع و ماخذ 95

دانلود رساله مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی

چکیده :

مطالعات معماری امروزه ورزش یکی‌ از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سر و کار دارند برخی‌ از مردم ، ورزشکار حرفه ایی ا‌ند و گروهی ورزشکار آماتور .گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها ، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده ، عده ایی نیز از راه ورزش امور زندگی‌ خویش را میگذرانند .
وزارت خانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش ، ساختن استادیوم ها ، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهویه وسائل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی میشود بخش های قابل توجهی‌ از برنامه های تلویزیون ، رادیو ، مجلات و سایر رسانه های گروهی به ورزشی و اخبار ورزشی اختصاص دارد و خلاصه ورزش یکی‌ از اموری است که در جهان به صورت جدی مطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهمیت می‌باشد از جمله :امروزه یکی‌ از مشکلات جامعه بشری مساله بی‌ کاری و عوارض نشی‌ از آن است بی‌ کاری به ویژه برای نو جوانان و جوانان و به خصوص در ایام تعطیلات تابستانی مدارس و مراکز بسیار خطرناک و مضر است و باید با آن مبارزه شده یا به نحوی اوقات بی‌ کاری را پر نمود که مفید بوده و یا لا اقل مضر نباشد .بسیاری از انحرافات از قبیل اعتیاد به مواد مخدر ، دزدی و ایجاد مزاحمت ، دعوا ها و در گیری های خیابانی انحرافات و …. زأیده بی‌ کاری و ولگردی است .
بدون شک مردم و کشور باید در پی ایجاد کار و اشتغال سالم برای همه باشند ولی‌ آیا همیشه امکان اشتغال برای همه و به ویژه جوانان و نو جوانان فراهم است ؟ اگر این امکان فراهم نشد تکلیف چیست ؟ آیا ایجاد سرگرمی های سالم و مفید نمیتواند از بسیاری انحرافات جلوگیری کند ؟ ورزش ، توان رزمی انسان را افزایش میدهد .بالا بودن توان جسمانی‌ نیروهای نظامی و رزمی تنها در زمان های گذشته که جنگ ها با سلاح سرد صورت میگرفت .مورد توجه نبوده بلکه امروزه نیز حائز اهمیت فراوان است و تمرینات بدنی قسمت عمده ای از آموزش های نظامیان و به ویژه کماندو ها و نیرو های ویژه را تشکیل میدهد .همچنین افرادی که از نقطه نظر بدنی و جسمانی‌ ضعیف و یا ناقص باشند در ارتش پذیرفته نشده و گاه از خدمت سربازی نیز معاف میگردند .اهمیت سلامتی و توان مندی جسمانی‌ بر کسی‌ پوشیده نیست .

مطالب مشابه :   مطالعات مجموعه آرامش – آهنگ زندگی 120 صفحه

ریز فضا های مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی

در بینش اسلامی ، میان بدن و روح تاثیر و ارتباط متقابل و انفکاک ناپذیر وجود دارد .سلامت یا ضعف و بیماری بدن در نشاط و فعالیت و یا افسردگی و ناتوانی‌ روح اثر مستقیم دارد .تربیت و تقویت بدن و آمادگی‌ همه جانبه آن مورد توجه اسلام است و حتی در صورتی که همراه با ذکر و یاد خدا باشد .
پیامبر گرامی‌ اسلام درباره حق بدن بر انسان می‌ فرماید :ان لربک علیک حقا و ان لجسدک علیک حقا و لا هلک علیک حقا
پروردگارت بر تو حقی‌ دارد و بدنت بر تو حقی‌ دارد و خانواده ات نیز بر تو حقی‌ دارد .آن چه در این حدیث ارزنده قابل توجه است این است که پیامبر بزرگوار اسلام تا بدان پایه برای جسم و بدن ارزش و اهمیت قائل است که حق بدن را در ردیف حق پروردگار آن هم بلا فاصله بعد از آن )و در کنار حق خانواده (و حتی قبل از آن ذکر میفرماید زمانی‌ انسان میتواند حق پروردگار و خانواده خویش را به بهترین نحوی ادا کند که از بدنی سالم و نیرومند برخوردار باشد .

مطالب مشابه :   مطالعات رستوران 125 صفحه

دانلود پروپوزال مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی

بخش اول:ساختار پژوهش
فصل اول

1-1مقدمه
جامعه سيستمي پويا و منظم است و براساس مقررات و قوانين مشخص مسير تكاملي خويش را طي مي نمايد. نظام جامعه مشتمل بر خرده نظام‌هايي است. هر خرده نظام مجموعه‌اي از نقش‌هاي اجتماعي را در بر مي گيرد، كه يك عضو ويژه در يك خرده نظام خاص، زماني به ايفاي نقش با كيفيتي در راستاي تحقق اهداف نظام جامعه دست مي زند كه با مشكلاتي در ابعاد مختلف، بويژه در بعد فرهنگي دست به گريبان نباشد.
از مهمترين رده‌ها و گروههاي اجتماعي در جامعه، جوانان مي باشند. جوانان در واقع نيمي از پيكره اجتماعي را تشكيل مي‌دهند.
مقوله خانه جوانان به عنوان يك فضاي شهري كه مي توان آنرا يك پاتوق براي جوانان در نظر گرفت، با در كنار هم قراردادن فضاهاي فرهنگي، آموزشي و فضاهاي تفريحي، ورزشي سعي كرده به اكثر نيازهاي جسماني و رواني جوانان پاسخ مثبت دهد.
در طراحي اين مجموعه دو عامل مهم مد نظر قرار گرفته:

ضوابط و استاندارد های طراحی مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی

1- قشر استفاده كننده از فضا
2- نوع استفاده از فضا (عملكرد آموزشي و تفريحي)
اين مجموعه با توجه به دو عامل ذكر شده، فضاهاي فرهنگي، آموزشي، خدماتي، در كنار فضاهاي تفريحي، ورزشي شكل گرفته و موفقيت در امر آمايش و طراحي مطلوب را امكان پذير ساخته است.
منطقه ولنجکشهر تهران با ويژگيهاي خاص طبيعي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي به عنوان يك قطب جمعيتي، محل مناسبي براي احداث اين مجموعه محسوب مي‌شود. اميد است كه اين حركت آكادميك زمينه مناسبي جهت ايجاد چنين مجموعه‌‌هايي در كشور ايران باشد.

مطالب مشابه :   مطالعات استادیوم فوتبال 150 صفحه

دانلود مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی

1-2بيان طرح

با توجه به جايگاه ويژه‌اي كه جوانان هر جامعه دارند و همچنين نقش مهمي كه در تعليم و تربيت نسل آينده بايد ايفا كرد، ارتقاء سطح فرهنگي و اجتماعي اين قشر از جامعه در رابطه با جامعه وبالاخص خانواده، كه بيش از نيمي از جمعيت را به خود اختصاص داده، توجه خاصي را مي طلبد. چرا كه زوال در زمينه فرهنگي به منزله نابودي جامعه در تمام زمينه‌هاست، ودر جامعه ‌اي كه جوانان آن افسرده و در معرض آسيب‌هاي اجتماعي باشند كل جامعه به تباهي و ناپايداري كشيده خواهد شد.
تهران نيز به عنوان جزء‌كوچكي از كل جامعه با مشكلات زيادي در اين عرصه روبرويست كه اين مشكلات از يك سري كمبودها و معضلات ناشي شده است. و اين معضلات عبارتند از:
– هدر رفتن نيروها و استعداد‌هاي جوانان.
– كمبود فضاهاي مطلوب ورزشي براي جوانان.
– كمبود سرگرمي هاي مفيد براي جوانان.
– كمبود شغل‌هاي مناسب و به دور از آسيب‌هاي اجتماعي براي جوانان.

دانلود برنامه فیزیکی مطالعات مجموعه تفریحی ورزشی

لذا با توجه به اين كمبودها و مشكلات عنوان شده، طراحي يك مجموعه تفریحی و ورزشي تواماً با پيشنهاد فضاهاي جذاب و متنوع كه تاكنون در شهر تهران وجود نداشته، مي توان در جهت اشتغال‌زايي و جذب نيروهاي فعال اين قشر از جامعه گام موثري بر دارد و به سلامت و شادابي جامعه كمك نمايد، همچنين با ايجاد اين خانه مي توان مقداري از اين كمبودها و نارسائيهاي موجود را در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي و ورزشي بهبود بخشيد.
ايجاد مجموعه‌هاي ورزشی، تفريحي با دو عملكرد به عنوان فضاهاي مطلوب جهت پرورش روحي و جسمي در آمايش شهرهاي بزرگ دنيا مطرح گرديده است و از آنجايي كه كشور اسلامي ما از دير باز مهد فرهنگ و ادب به شمار مي رفته و در دوره‌هاي مختلف از رونق و شكوفايي در زمينه‌هاي ادبي و هنري بسياري برخوردار بوده است، احداث چنين مجموعه‌هايي مي‌تواند به عنوان يك فضاي شهري درجهت نيل به مقاصد فرهنگي راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید