خانه / مطالعات و رساله معماری / مطالعات و رساله تفریحی گردشگری / مطالعات سرای بانوان – مجموعه تفریحی، ورزشی، آموزشی 110 صفحه

مطالعات سرای بانوان – مجموعه تفریحی، ورزشی، آموزشی 110 صفحه

مطالعات طراحی سرای بانوان ,رساله سرای بانوان ,برنامه فیزیکی سرای بانوان ,نمونه موردی خارجی سرای بانوان ,ضوابط و استاندارد های طراحی سرای بانوان ,دانلود رایگان مطالعات سرای بانوان ,دانلود رساله معماری سرای بانوان ,نمونه مشابه ایرانی سرای بانوان ,ریز فضاهای سرای بانوان ,دانلود رایگان رساله سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان – مجموعه تفریحی، ورزشی،آموزشی 110 صفحه
قیمت : 10000 تومان

چکیده
مطالعات سرای بانوان فضاهای شهر به عنوان تجلی گاه کالبد شهر باید نیازهای اجتماعی شهروندان را برآورده ساخته،بستر‌های لازم را در دسترسی و تأمین خدمات مورد نیاز استفاده کنندگان فرهم سازند و شرایطی فراهم سازد تا همه استفاده کنندگان اعم از مرد و زن از آن فضا لذت ببرند. در ایران به دلایل مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و… فضاهای شهری در انحصار مردان قرار داشته و توجه به مشکلات زنان نظیر پیوند کار و خانواده و اوقات فراغت و امنیت صورت نگرفته است.

مطالعات سرای بانوان

دانلود رایگان رساله سرای بانوان

در عصر حاضر بروز تغییرات عمیق اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، و بوجود آمدن آگاهی‌های جدید نسبت به وجود تفاوت بین افراد و نحوه شرایط زندگی آنها در جوامع مختلف موجب شده است که زنان بیش از پیش به نحوه “بودن” و نیز “زن بودن” خود در جامعه و فضای معماری و شهری آگاه شوند.

مطالعات طراحی سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان در این پروژه سعی شده است ضمن حفظ احترام و قداست زن به بررسی نیازهای فضایی زنان پرداخته و همچنین سعی بر طراحی یک دانه مطلوب شهری مختص به بانوان شده است که بانوان در آن به دور از هیاهوی شهری و با امنیت مطلوب فضایی و همچنین به دور از محدودیت حجابی به راحتی و با آسودگی خاطر بتوانند اوقات فراغت خود را بگذرانند و از تفریحات سالم بهره ببرند.

در این مطالعه در فصل اول جهت تشخیص محتوای سوژه و زمینه آن به تعریف موضوع و همچنین ضرورت طرح مسئله و تعریف مفاهیم و تاریخچه اوقات فراغت پرداخته شده است و در گام بعدی فصل دوم سایت بستر طرح مورد بررسی و شناخت قرار گرفته است سپس در فصل سوم با بررسی نمونه‌های موردی به مطالعه پروژه‌های مشابه جهت شناخت رسالت ها و اهداف این پروژه ها و نحوه ارتباط نمونه ها با زمینه و پاسخ به بستر طرح مد نظر بوده است.

مطالعات طراحی سرای بانوان

رساله سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان فصل چهارم به بررسی استانداردهای موجود در رابطه با چگونگی ابعاد و ساختار فضاها پرداخته و فصل پنجم به شناخت کاربران این مجموعه و روحیات آنها اختصاص داده شده است و در فصل ششم مبانی نظریکه شکل دهنده ابعاد مختلف موضوع طرح است مورد بررسی و شناخت قرار گرفته و در فصل هفتم و هشتم به شناخت گزینه‌های مختلف تأسیسات و سازه پرداخته شده که با توجه به نوع طرح سازه و تأسیسات مطلوب مورد استفاده قرار گیرد و در فصل نهم تأثیر اقلیم در معماری این مجموعه و همچنین راهبردهای رسیدن به این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و در نهایت در فصل دهم با توجه به رسالت و اهداف پروژه و با استفاده از استانداردهای موجود، برنامه فیزیکی و کیفی برای پروژه پیشنهاد شد.

فصل اول
اوقات فراغت

مقدمه:
مطالعات سرای بانوان زن موجودی است مزین به اسرار وشگفتی‌های فراوان و در سایه این شگفتی ها زندگی عالم بشریت در تکاپو و تداوم است. زنان دارای لطافت و ظرافت و احساس فوق العاده زیبایی هستند که این خصوصیت و اوصاف آنان سبب برجستگی و سرآمدیشان نسبت به دیگر موجودات شده است. کلمه “زن” از “زاییدن”و “اضافه شدن” آمده است که معنی زندگی بخش و زنده بودن را می دهد، زن همواره با توجه به تمدن در دوره‌های مختلف در طول تاریخ دارای ارزش و احترام بوده است. زنان در طول تاریخ گاه خورد احترام و ارزش بوده و گاهی مورد ظلم و بی مهری قرار گرفته اند. زنان در ایران باستان به عنوان یکی از متمدن ترین اقوام جهان دارای جایگاه بسیار بلند و مقامی ارجمند بوده اند، ایرانیان نه همچون اعراب زن را ننگ دانسته اند و نه همچون یونانیان آن را مظهر شهوت و عیاشی مردان قلمداد کرده اند، بلکه او را موجودی مقدس و پاک که لازمه حیات است دانسته و مقام او را ارج نهاده اند.

مطالب مشابه :   مطالعات فرهنگسرا جوان

رساله سرای بانوان

برنامه فیزیکی سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان زنان نیمی از جمعیت انسانی جامعه را تشکیل می دهند. منطقا باید نقش و جایگاه زن را نیز بعنوان نیمی از جمعیت انسانی جامعه ژذیرا باشیم. زنان تا دیروز موجوداتی فراموش شده بودند وبه مشارکت آنها در امور و فعالیتهای اجتماعی توجهی نمی شد و فعالیت آنها محدود وظایف خانه داری ، همسرداری و بچه داری کرده بود. اما امروزه یکی از مباحث توسعه نفی نابرابری جنسی است.

المپ دوگوژ” فرانسوی انقلابی در سال 1971 کتاب اعلامیه حقوق زن و شهروند را در پاسخ به اعلامیه حقوق مرد و شهروند انقلاب(1789) که زنان را از شهروندی سیاسی فعال محکوم کرد،منتشر ساخت. وی د راین اعلامیه زنان را بطور طبیعی همسنگ مردان دانسته و گفته زنان باید مانند مردان از حقوق برخوردار باشند چرا که همانند مردان انسان هستند.

نمونه موردی خارجی سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان مژگان گوشه ی پرده را کنار می زند و در پناه نور ساطع از آن می نشیند ناگهان فریاد مادرش او را تکان می دهد”پرده را بکش همه خانه معلوم است” مژگان پرده را می کشد و به گوشه تاریک اتاق می خزد.
طبق گزارش پزشکان دانشگاه علوم پزشکی که به دفتر امور زنان استانداری تهران ارائه شده بیماری پوکی استخوان نزد زنان به ویژه زنانی که در شهر‌های بزرگ ساکن هستند به سرعت رو به افزایش است.
این کارشناسان شیوه زندگی زنان، عدم استفاده از نور خورشید به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و خانه‌های مشرف به یکدیگر را از دلایل اصلی این بیماری رو به رشد زنان عنوان کرده اند.و با توجه به اینکه شیوع افسردگی در بین زنان بیشتر از مردان است،زنان به عللی مانند عوامل ژنتیکی ، هورمونی و مسائل مربوط به زایمان در کنار شرایط محیطی و فرهنگی خاص مانند خانه دار بودن و حضور کمرنگ در اجتماع و در صورت شاغل بودن به علل فشار مضاعف ناشی از کار بیرون از خانه مستعد افسردگی هستند.

برنامه فیزیکی سرای بانوان

ضوابط و استاندارد های طراحی سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان با توجه به این مسائل و نبود امکانات اولیه رفاهی ،ورزشی و تفریحی برای زنان ایجاد و احداث مرکز تفریحی و محلی برای گذراندن اوقات فراغت ویژه زنان هدف طراحی در این پروژه قرار گرفته است.
ضرورت طرح مسئله:
با وجود رشد روز افزون مشغله‌های فکری وکاری در جوامع امروزی و افزایش فشارهای روحی و روانی در محیط‌های کاری و اجتماعی و نیز کاهش زمان اوقات فراغت افراد نسبت به گذشته، نه تنها از اهمیت چگونگی پرداختن به اوقات فراغت نکاسته بلکه نیاز به گذراندن این اوقات به نحوی کارا و مؤثر برای افراد امری است ضروری و لازمه داشتن یک جامعه موفق و پویا.

اوقات فراغت در مقابل کار شامل مجموعه زمانهایی است که افراد با فراغ بال و بدون هیچ گونه اجباری می توانند به فعالیت‌های مورد علاقه خود پرداخته و بدون توجه به سختی و راحتی آن به کاری مشغول شوند که منجر به آرامش روحی و ایجاد حس شادی درونی گردد.

مطالب مشابه :   مطالعات پردیس هنری 170 صفحه

دانلود رایگان مطالعات سرای بانوان

مطالعات سرای بانوان این فعالیتها می توانند بسته به سلیقه، سن، نیازهای روحی روانی در مورد هر کسی متفاوت باشند.
تنها مسئله ای که نباید منجر به محدویت افراد بخصوص آزادی انتخاب آنها برای بهره مندی از فعالیتهای مورد علاقه آنها برای پر کردن اوقات فراغت گردد مسئله جنسیت است. تساوی حقوق شهروندی زنان و مردان در این خصوص مسئله ای است که باید مبنای فراهم آوردن امکانات مربوطه قرار گیرد.

دانلود رساله معماری سرای بانوان

زن در خانواده محور کلیدی است ، زنان پایه‌های اصلی شکل گیری یک خانواده سالم هستند و نقش انکار ناپذیر در حفظ سلامت روان بقیه افراد خانواده را دارند.
از این نظر بسیاری از زنان خانه دار خارج از مشغله‌های روزانه و کار بیرون از خانه ، ساعت‌های بسیاری را در تنهایی خود بدون داشتن برنامه ای از پیش اندیشیده شده می گذرانند، برای آنها تلویزیون یعنی فیلم و سریال ، در تمام روزهای بیکاری ،یعنی خرید و بالا و پائین کردن مغازه ها ،اما حکایت اوقات فراغت زنان به همین جا ختم نمی شود، خیلی وقتها فراغت یعنی تنهایی، یعنی فکر و خیال!

نمونه مشابه ایرانی سرای بانوان

نتایج یک تحقیق نشان میدهد که بسیاری از زنان خانه دار از اوقات فراغت خود احساس رضایت نمی کنند. بر این اساس افسردگی هایی که دامنگیر زنان خانه دار می شود ناشی از احساس بطالت در گذران عمر آنهاست. در هر حال به اعتقاد بسیاری کارشناسان روانشناسی اجتماعی ، زنان خانه داری که نمی توانند از اوقات بیکاری خود استفاده بهینه داشته باشند، بیشترین آسیب‌های روانی را می بینند و با احساس نوعی نا امنی روانی به سوی افسردگی و در موارد حادتر خودکشی، پیش می روند. بر این اساس احساس نا امنی روانی و افسردگی‌های این چنینی تأثیر بسیاری برجسم و روح این گروه از زنان می گذارد ، تا جایی که می توانند به طلاق و فروپاشی نظام خانواده منجر شود.

ریز فضاهای سرای بانوان

به اعتقاد کارشناس روانشناسی اجتماعی سلامت روانی زنان خانه دار در گرو برنامه ریزی برای همین ساعت(اوقات فراغت) است، چرا که آنها بقیه وقت خود را به نوعی مشغول هستند و فرصت فکر کردن به مسائل دیگر را ندارند، ولی وقتی از کارهایشان فراغت پیدا می کنندتازه فرصتی دست می دهد که درباره خود و دیگران فکر کنند، تا زمانی که برای پر کردن این ساعتها که مدت‌ آن کم هم نیست فکری نشده و برنامه شخصی ارائه نشود، سلامت روانی که یکی از مظاهر نهادینه شدن جامعه سالم است ، عینیت نمی یابد. کارشناس روانشناسی اجتماعی معتقد است سختی ها و دشوار یهای زندگی به تنهایی هرگز قادر نیستد زنان خانه دار را افسرده و مأیوس کنند، بلکه نداشتن برنامه مدون برای ساعات فراغت و تغییر در سرنوشت خود است که استرس را به جان آنها می اندازد. اگر شرایط به گونه ای باشد که زنان خانه دار احساس کنند در سرنوشت خانواده تأثیر گذارند، زندگیشان پر از لذت و شادی می شود.

 

به اعتقاد یک کارشناس جامعه شناس ، مطالعات سرای بانوان گذران اوقات فراغت برای زنان خانه دار و شاغل باعث افزایش بهره وری ة بهداشت روانی، روحیه شادابی، نشاط و همچنین کاهش بیماریهای زنان و طلاق می شود، این کارشناس معتقد است اوقات فراغت به عنوان یکی از شاخص‌های رفاه اجتماعی مطرح است که استفاده درست و مناسب از آن در افزایش بهره وری ، کارایی، بهداشت روانی بسیار مؤثر است، همچنین در نظر گرفتن زمانی در طول روز برای گذراندن اوقات فراغت به افزایش کیفیت زندگی نیز کمک می کند.

مطالب مشابه :   مطالعات مجموعه تفریحی و گردشگری 190 صفحه

ولیکن، متأسفانه در کشور ما به این مسئله توجه کافی نشده است و بانوان ایرانی برای پر کردن اوقات فراغت خود به نحو دلخواه با مشکل مواجه اند. با توجه به نقش زنان در خانواده و مسئولیت آنها در خصوص رسیدگی به امور مربوط به همسر و فرزندان و کارهای خانه سوای از شاغل بودن یا نبودن نه تنها اوقات فراغت آنها محدود بوده بلکه به لحاظ موقعیت زمانی نیز تنوع پذیر نمی باشد. عدم وجود مکان مناسب با کیفیتی قابل قبول به لحاظ مسادل بهداشتی و امنیتی و نیز متناسب با ساعات فراغت بانوان و نیز عدم تأمیت امنیت کافی برای حضور در اماکن تفریحی و یا ورزشی خاص در این اوقات منجر به آن شده است که بانوان ایرانی نتوانند اوقات فراغت خود را به نحو مطلوب پر کنند.

در این بخش از سایت سایه 66 شما عزیزان می توانید فهرست مطالب مطالعات سرای بانوان 110 صفحه را مشاهده کنید.

مطالعات سرای بانوان – مجموعه تفریحی، ورزشی، آموزشی 110 صفحه
قیمت : 10000 تومان
جهت خرید کلیک کنید

فهرست مطالب ” مطالعات سرای بانوان 110 صفحه ” بشرح زیر می باشد :

چکیده 1

فصل اول 3
اوقات فراغت 3
مقدمه: 4
ضرورت طرح مسئله: 6
فرم پرسشنامه 9
شناخت موضوع(مجتمع تفریحی) 12
تعریف اوقات فراغت و تفریح 12
اهداف مجتمع‌های تفریحی : 12
خدمات در مجتمع‌های تفریحی: 13
تاریخچه اوقات فراغت: 13
اوقات فراغت در قرون وسطی 14
اوقات فراغت و صنعتی شدن 14
تاریخچه اوقات فراغت در ایران 15
نظر اسلام درباره اوقات فراغت و نحوه گذران آن 15

فصل دوم 18
مباني طرح 18
روانشناسی 19
پیش آغازی بر پیشینه روان شناسی زن 19
شناخت زن 23
عوامل زیستی 23
فرصت‌های زندگی 24
شخصیت 25
دیدگاههای علمی درباره زن 26
نگره روان کاوی 27
نگره یادگیری اجتماعی 27
بهداشت روانی و سلامت روحی 28
مهارت‌های زندگی در بعد سلامت روانی 29
اهداف مهارتهای زندگی در بعد سلامت جسمانی 30
واکاوی علل بروز افسردگی در زنان 30
زن در دیدگاه اسلام 36
موقعیت زنان در قرآن 37
موانع رشد شخصیت زن 39
دیدگاه علمای معاصر اسلامی درباره زنان 41

فصل سوم 43
مبانی نظری طراحی 43
مبانی نظری طراحی 44
فرم 44
شکل 45
اندازه 45
رنگ 45
بافت 46
موقعیت مکانی 46
جهت 46
تعادل بصری 46
سازماندهی 46
سیرکولاسیون 47
محور 47
تقارن 47
ریتم 48
تراز پایه 48
تغییر شکل 48

فصل چهارم 49
نمونه‌های موردی مشابه 49
مجتمع فرهنگی ، ورزشی، آموزشی شهربانو، ورود آقایان ممنوع 50
مجتمع فرهنگی ، ورزشی، و تجاری اریکه ایرانیان 50
مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران 51

فصل پنجم 52
مطالعات اقلیم 52
6-1 موقعیت جغرافیایی 53
6-1-1 اقلیم استان گلستان 53
6-1-2 آب و هوای معتدل خزری 53
6-1-3 بارندگی 57
6-1-4 باد 58
6-1-5 رطوبت نسبی وروشهای مقابله با آن 59

فصل ششم 61
روند طراحي 61
كانسپت‌هاي اوليه: 62
استخر شناي تفريحي-الزامات تكميلي: 62
الزامات ابعادي استخرهاي تفريحي با تخته شيرجه: 62

فصل هفتم 70
برنامه فيزيكي 70

فصل هشتم 75
سازه طرح 75
سازه 76
نتيجه بررسي فني و اقتصادي سازه‌هاي فلزي 79
كاربرد خرپاها 81
اتصالات در خرپاها 83
ورقه‌هاي اتصال در خرپا 83
بادبند و انواع آن در ساختمان‌هاي خرپايي 84
خرپاي فضايي 85
سازه‌هاي بتن‌آرمه 85
1-2-سازگاري بتن و فولاد 86
1-3-پيشينه تاريخي بتن‌آرمه 87
مزايا و معايب بتن آرمه: 89
تأسيسات: 94
اصول انتقال حرارت: 94
انتقال حرارت از طرق تابش يا تشعشع: 95
سيستم متمركز: 97
حرارت مركزي با هواي گرم: 99
شيشه‌هاي ايمني (Safety Glass): 113
شيشه‌هاي چند لايه (Laminated Glass): 114
این مطالعات فاقد منابع می باشد