مطالعات حمام سنتی 130 صفحه

مطالعات حمام سنتی دانلود مطالعات طراحی حمام سنتی, ضوابط و استاندارد طراحی حمام سنتی, جدول برنامه فیزیکی و ریز فضاهای حمام سنتی, دانلود رایگان رساله معماری حمام سنتی, نمونه موردی و نمونه مشابه حمام سنتی, دانلود تحقیق معماری حمام سنتی, مبانی نظری و پیشینه تحقیق حمام سنتی

دانلود مطالعات طراحی حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی حمام قدیمی معماری پیجیده ای دارد و گاه دو حمام یا بیشتر با هم ادغام شده که در این صورت، معمولاً یکی بزرگتر و پرکارتر از دیگری است و اغلب، حمام بزرگتر به مردان و حمام کوچکتر به زنان اختصاص داشته است. هر حمام از دو فضای اصلی تشکیل می شود: فضای اول، «بینه» یا «سربینه»، رخت کن و جای آماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام بوده است و فضای دوم، «گرم خانه»، محل شستشو و تطهیر بدن. بینه در بین ورودی حمام و گرم خانه قرار می گیرد. هوای بینه را نیمه گرم می کردند تا مراجعان یکباره با هوایی گرم مواجه نشوند و همچنین در هنگام خروج از گرمخانه، یکباره در هوای متفاوت بیرون قرار نگیرند و سلامتشان به خطر نیفتد. ورودی حمام نیز فضای بین بینه و گرم خانه را، که «میان در» خوانده می شود، به نوعی با پیچ و خم بسیار طراحی می کردند که جلو تبادل مستقیم حرارت و رطوبت را بگیرد و و هوای بیرون حمام به بینه و هوای بینه به گرم خانه و برعکس به سهولت منتقل نشود. کل حمام را نیز برای حفظ گرمای درونی آن معمولاً پایین تر از سطح زمین و درون خاک می ساخته اند: بخشی از فضاهای حمام نیز نقش پشتیبانی دارند؛ یعنی فضاهای مربوط به تأمین آب و حرارت حمام. تون و انبار سوخت آن از این نوع فضاهاست. تون محل افروختن آتش برای گرم کردن آب حمام بوده و در پشت گرم خانه و خزینه جای داشته است و از بیرون حمام، بدان وارد می شده اند. بناهایی که دو یا چند حمام داشتند بایستی چنان طراحی می شدند که همه ی حمام ها از یک فضای پشتیبانی مشترک استفاده کنند.

مطالعات حمام سنتی

ضوابط و استاندارد طراحی حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی بینه یا سربینه مهم ترین و زیباترین فضای حمام است- فضایی وسیع و پرتزئین با گنبدی بزرگ و حوضی در میان. در اطراف فضای میانی بینه، سکوها یا غرفه هایی برای نشستن و استراحت مراجعان قرار دارد. کف این فضاها بالاتر از کف فضای میانی بینه و سقفشان معمولاً پایین تر است؛ و از این رو، فضاهایی دنج و مشرف بر آن اند. برای ورود به آن ها، بایستی از چند پله بالا می رفتند و پاها را، قبل از ورود، در حوض های روی سکوها می شستند . بیشترین تزیینات حمام همیشه در بینه است. کف بینه و غرفه های اطراف آن معمولاً سنگی ست و ازاره های آن کاشی یا سنگ و دیوارهایش پوشیده از گچ بری یا آهک بری و نقاشی است. زیر گنبد میانی و طاق های غرفه ها هم غالباً پوشیده از انواع کاربندی های ظریف با گچ بری یا آهک بری است. نورپردازی منظم بینه نیز بر جلوه و تأثیر این تزیینات می افزاید. حوض های درون بینه و فواره های آن ها نیز با افزودن تلألو و آوای آب به فضا اثر آرامش بخش آن را دو چندان می کرده اند.

مطالب مشابه :   مطالعات آرامگاه آذریزدی 180 صفحه

جدول برنامه فیزیکی و ریز فضاهای حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی گرم خانه اغلب فضایی کوچک تر و ساده تر از بینه است که گوشه هایی برای نشستن و شستشو دارد. خزینه ی آب گرم و حوض آب سرد، که آن را «چال حوض» می نامند و فضاهایی خصوصی تر برای استحمام در مجاورت گرم خانه قرار دارد. گرم خانه نیز حوض های متعدد کوچک و بزرگ دارد و روشنای اش از نورگیر های سقفی تأمین می شود. ازاره و دیوار و سقف گرمخانه نیز قالباً تزئیناتی با مواد متنوع و نقوش مختلف دارد.

دانلود رایگان رساله حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی در گذشته، استفاده از حمام آداب و رسوم فراوان داشت و بسیاری از آیین ها و مراسم اجتماعی به نوعی به آن مربوط می شد. در ساخت و کارکرد حمام نیز، غیر از امور فنی، احکام شرعی به دقت رعایت می شد؛ مانند غصبی نبودن آب حمام، جدایی فضاهای پاک از ناپاک، تفکیک دقیق آب پاک از فاضلاب. در متون کهن دستورهای دقیقی در باره ی مشخصات حمام خوب و نیز شیوه ی اداره ی آن دیده می شود؛ مانند دستورهایی درباره ی تمیز نگه داشتن فضاهای حمام، جلوگیری از لغزنده شدن سنگ کف حمام، تمیز کردن روزانه ی خزینه و مجاری آب برای جلوگیری از تغییر مزه و گوارا، فروش اجناس مورد نیاز مردم در حمام، و شرایط لازم برای سلمانی حمام و شیوه ی کار او.

مطالب مشابه :   مطالعات سفارت خانه 180 صفحه

نمونه موردی و نمونه مشابه حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی حمام به لحاظ اصول فنی ای که باید در ساختش رعایت شود نیز از پیچیده ترین انواع بناست. این پیچیدگی معمول ضرورت جریان دایم آب در بنا و گرم کردن آب و هوای داخل بناست. تأمین آب، آب رسانی به فضاهای مختلف، شیوه ی عایق بندی مخازن گوناگون آب و نگهداری آب در آن ها و هم چنین روش گرم کردن آب و تفکیک آب های سرد و گرم و ولرم از یکدیگر و دفع فاضلاب و جلوگیری از تداخل آن با آب تمیز از مشکلات فنی ساخت حمام بوده است. به این مسائل باید این ها را نیز افزود: چگونگی گرم کردن فضاهای مختلف حمام، به میزان مناسب هر فضا؛ جلوگیری از تبادل حرارت و رطوبت در بین فضاهای حمام و حمام با بیرون آن؛ تهویه ی فضاهای مختلف؛ شیوه ی انبار کردن سوخت و چگونگی افروختن آتش در مجاورت بنا، به گونه ای که مزاحمت و خطری برای مردم نداشته باشد، و …

دانلود مطالعات حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی گذشته از این ها، آن چه در طراحی فضای حمام جلوه ی خاص دارد نظم شکل درونی فضاست. همه ی فضاهای حمام، از کوچک و بزرگ، علی رغم شکل معمولاً نامنظم و غیر هندسی محدوده ی بیرونی بنا، اشکال منظم و کامل دارند و همچون جواهری تراش خورده دلربایی می کنند. این مهم نه تنها در مقطع افقی، بلکه در حجم درونی فضاها دیده می شود. سقف های پرچین و شکن تراش های این جواهر را ظریف تر و زیبا تر جلوه می دهند و نورگیرهای سقفی، که به صورتی منظم و منطبق بر هندسه ی فضا بر سقف می نشینند، آن را متلألی و لطیف می سازند.

مبانی نظری و پیشینه تحقیق حمام سنتی

مطالعات حمام سنتی نفس قرارگیری حمام های عمومی ما در زمره ی آثار برجسته ی معماری این سرزمین تأمل برانگیز و اعجاب آور است و نمی توان آن را تنها محصول تأکید شرع اسلام بر تطهیر مداوم بدن دانست. حمام بنایی خدماتی است که لازمه ی زندگی انسان است، اما اقوام و فرهنگ های مختلف اهمیت حمام و ظرافت و دقت در معماری آن را باید پیش از هر چیز، نشانه ی احترام به انسان در فرهنگ ما دانست. در این فرهنگ، انسان موجودی والا و محترم است که هر مکانی شایسته ی حضور و مقام او نیست؛ و از این رو، حمام نیز، مانند همه ی بناهایی که مکان زیست انسان اند، باید فضایی درخور و گران مایه باشد که دل او را آرامش بخشد و روحش را بنوازد و او را بزرگ و ارجمند بدارد.

مطالب مشابه :   مطالعات خانه هنرمندان | رساله معماری خانه هنرمندان

در این بخش از سایت سایه 66 شما عزیزان می توانید فهرست مطالب مطالعات حمام سنتی 130 صفحه را مشاهده کنید.

مطالعات حمام سنتی 130 صفحه
قیمت : 9000 تومان
علاوه بر این مطالعات،  ۳۲ اسلاید پاورپوینت در مورد حمام سنتی ، بیش از ۱۵ نمونه حمام همراه با عکس و ۱۴صفحه در مورد تاریخچه حمام در ایران نیز ایمیل می شود.

جهت خرید کلیک کنید

فهرسته 2
دیباچه 5
مقدمه 7
فصل اول : 9
معرفی کلی معماری حمام های سنتی 9
معرفی کلی معماری حمام های سنتی: 10
فصل دوم: 14
معرفی اجمالی برخی حمام های سنتی ایران 14
سربینه حمام مردانه 18
تزیینات سقف سربینه حمام مردانه 21
فضای جنب سربینه حمام زنانه 25
کتیبه های تاریخ دار بنا: در بنا کتیبه ی تاریخ دار یافت نشده است. 37
بازار، تکیه پهنه 43
کتیبه های تاریخ دار بنا: 59
نکاتی درباره ی معماری بنا: 61
کتیبه های تاریخ داربنا: 81
نکاتی درباره ی معماری بنا: 83
کتیبه های تاریخ دار بنا: 88
فصل سوم: 94
معرفی تفضیلی حمام 94
بازشناسی فرهنگ عامه در حمام علی قلی آقا 104
گرمابه شیخ بهایی 110
طرز کار ابگرمکن 111
حمام تاريخي شيخ بهايي فرو مي ريزد 113
فصل چهارم: 115
نمونه مورد بررسی 115
(حمام خان یزد) 115
1. موقعیت طبیعی: 119
مشخصات بنا: 120
عوامل تزیین شده بنا و نوع آن ها: 122
تزیینات الحاقی حمام خان: 123
منابع و مآخذ: 131

دیدگاهتان را بنویسید